Czym są mydła naturalne?

Mydło to bez wątpienia najbardziej podstawowy kosmetyk, o swojej wielowiekowej historii. Nie tylko myje, ale także pielęgnuje skórę, lecz musi to być prawdziwe mydło, a nie jakieś mydło syntetyczne. Dlatego też stare receptury jego produkcji są dzisiaj naprawdę w cenie.

Spory wybór mydeł w sklepach

Wiemy, że półki sklepowe uginają się od mydeł różnego rodzaju. Większość z nich nie jest wcale mydłem. Tradycyjne i prawdziwe mydło naturalne to tłuszcz. Rzadziej zwierzęcy, a częściej roślinny, plus oczywiście woda i wodorotlenek sodu. Tymczasem to, co możemy zaobserwować w sklepach, to głównie nie mydło, a kostki myjące, a więc syndety, które tylko zawierają do dziesięciu procent mydła naturalnego. Reszta to syntetyczne detergenty, nasycone kwasy tłuszczowe, zapachowe środki, konserwanty oraz środki barwiące. Chociaż świetnie się pienią oraz usuwają brud, to bywają mocno drażniące i zmieniają pH skóry. Powodują wręcz nadmierne tłuszczenie. Aby móc zniwelować to jakże niekorzystne działanie, czasem się dodaje do nich emolienty, które mają naprawić uszkodzenia naszego lipidowego płaszcza skóry. Takich wad nie ma prawdziwe, a więc naturalne mydło. Takowe jest wytwarzane ze składników naturalnych.

Co znajdziemy w mydłach naturalnych?

W naturalnych mydłach znajduje się olej laurowy, oliwa oraz masło shea. Jeśli chodzi o olej laurowy, to ma on właściwości odnawiające ochronny płaszcz hydrolipidowy naszej skóry. Oliwa z kolei zmiękcza oraz chroni skórę przed utratą wody. Masło shea zmniejszy nasze zmarszczki, a na dodatek ma przeciwzapalne właściwości.

Wiele osób zastanawia się jak rozpoznać mydło naturalne? Prawdziwe mydło, aby mogło się stać kosmetykiem, które oczyszcza, a do tego pielęgnuje skórę, musi przynajmniej leżakować kilka tygodni. Dojrzałe pH zbliżone jest do odczynu naszej skóry. Dzięki temu nie wysusza jej oraz także nie podrażnia. Takie mydło także nie może być tanie. Przy zakupie jednak nie kierujmy się tylko ceną. Koniecznie musimy sprawdzić listę składników.

 

Listopad 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930