Co ma wspólnego Bach z joggingiem?

W wybranym fragmencie „Wstydu” Steve McQueen stawia na minimalizm. Minimalizm w stylistyce kadru jak i w ścieżce dźwiękowej. 

Brandon (Michael Fassbender), seksoholik, wychodzi z mieszkania pobiegać. Jest spięty, bo chwilę wcześniej mógł usłyszeć ekscesy siostry z jego szefem, dochodzące z własnej sypialni. Bohater nie potrafi sobie z tym poradzić i decyduje się uciec. Włącza ukajającą muzykę Bacha., a dokładniej Preludium i Fugę w tonacji E-moll. Czy może jednak ten jogging to bardziej ucieczka od problemów? Jego wybór jest dość niespodziewany biorąc pod uwagę zarówno wcześniejszy soundtrack filmu jak i utwory, które zazwyczaj kojarzą nam się z uprawianiem sportu. 

Autor wybrał wykonanie Glenna Goulda. Muzyk ma bardzo specyficzny styl gry, dźwięki sprawiają wrażenie urywanych, a jednocześnie łaczą się w całość. Koresponduje to ze sceną, szczególnie wyczuwalnym zdenerwowaniem bohatera. 

kadr z filmu

Reżyser pozwala, by scena trwała aż 2 minuty. A właściwie nic się nie dzieje, bohater tylko biegnie w jednym kierunku. A mimo tego można z niej wyciągnąć bardzo wiele. Warto zwrócić uwagę na kierunek. W kinie przyjęło się, że bohaterowie podążają od lewej do prawej strony kadru, jest to dla nas „normalne”. Brandon biegnie w odwrotnym kierunku, na przekór wszystkiemu. Sprawia wrażenie, ze coś jest na opak. Wprowadza w nas, przyzwyczajonych do chodzenia w prawo, niepokój. Scenografia jest ograniczona do minimum, wiemy tylko, że biegnie przez miasto. Nie spotyka w drodze nikogo. Towarzyszy mu tylko Bach. W sumie Bach i Glenn Gould. Gould późniejszą część swojego życia wolał spędzać w odosobnieniu i izolacji od świata, co pokazuje iż Brandon ma sporo wspólnego z wykonawcą utworu, którego słucha.

kadr z filmu

Kontemplacyjny charakter sceny pozwala lepiej zrozumieć problemy którymi obarczony jest główny bohater. Jak bardzo czuje się wyalienowany i nie pasuje do rzeczywistości, która go otacza. A to wszystko McQueen podaje w wysmakowanej, estetycznej stylistyce.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *