The Kinks w Rushmore Wesa Andersona


Drugi film Wesa Andersona – Rushmore.
Początkowo reżyser chciał wykorzystać w ścieżce dźwiękowej wyłącznie utwory zespołu The Kinks. Ostatecznie pojawia się tylko „Nothin’ in the world can stop me worryin’ ’bout that girl” w scenie z Billem Murray’em. 

Rushmore to opowieść o Maxu Fischerze, który uczęszcza do elitarnej szkoły. Zakochuje się w nauczycielce, o której względy również zabiega Herman Blume (Bill Murray), którego możemy obserwować w scenie przy basenie. 

Herman jest żonaty, wyprawiona została impreza urodzinowa synów. I widzimy jak „świetnie” się na niej bawi. W oddali jego żona flirtuje z jakimś mężczyzną. Bierze łyk whiskey i idzie skoczyć do basenu w swoich kąpielówkach Budweisera. Ta scena to esencją stylu Andersona. Wyestetyzowany kadr kontrastuje z rozpaczą bohatera i przygnębiającą muzyką. 

Też nieprzypadkowe jest to, że w pewnym momencie słyszymy głównie utwór i możemy się skupić na tekście. A nawet powinniśmy się wsłuchać. Wokalista The Kinks właściwie śpiewa o tym co właśnie przydarzyło się Hermanowi: „I okazało się że byłem w błędzie, ona po prostu mnie zdradziła”. Ta rockowa melodia i muzyka, tak jak życie bohatera wygląda jedynie atrakcyjnie z zewnątrz. Widzimy, że „nie może przestać się martwić o tę dziewczynę.” Próbuje przecież wszelkimi możliwymi sposobami uciec od myśli (beznamiętne wrzucanie piłeczki pingpongowej do basenu). Jego skok jest ucieczką od tej rzeczywistości, od rodziny. Basen, zabrudzony jak życie bohatera, daje mu poczucie spokoju. Odizolowania, ale też po tym, gdy zostawia go dzieciak – strasznej samotności. Scena w punkt ukazuje nam charakter postaci, a muzyka jest tu kluczowa w odczytania uczuć. 

Anderson przyznał się też do inspiracji filmem „Absolwent” Mike’a Nicholsa. Widać to szczególnie w tej scenie. Basen, słoneczna pogoda i piękna Ameryka. Wydawać by się mogło, że wszystko świetne się układa, tak jak u bohatera filmu Nicholsa. Oczywiście jest to ironia. Obu bohaterów łączy piękna „okładka”, pod której wnętrzem skrywają się bardzo nieszczęśliwe i zagubione postaci. I soundtrack też podobny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *